Operacje w
Szpitalu Specjalista

Laserowe operacje prostaty

BPH (łagodny rozrost prostaty), ze względu na powszechność występowania, zmusza urologów do poszukiwania coraz to nowszych i bezpiecznych metod leczenia tej choroby. Od wielu lat TURP (przezcewkowa elektroresekcja prostaty) jest „złotym standardem” wśród wielu różnych metod operacji prostaty. Przez wiele lat próbowano udoskonalać tę metodę, ostatnio chociażby wprowadzając różne warianty elektroresekcji bipolarnej. Miało to na celu zmniejszenie ryzyka powikłań. Nadal jednak ryzyko krwawienia po operacji prostaty jest bardzo duże, stanowi około 20%. Pojawienie się laserów w praktyce urologicznej było przysłowiowym ”światełkiem w tunelu” w poszukiwaniach nowej, bezpiecznej metody endoskopowego leczenia BPH.


Dlaczego laserowe operacje prostaty są najlepszym wyborem w łagodnym rozroście prostaty?


Krótki pobyt (24 godziny) w szpitalu
Mała inwazyjność co daje szybki powrót do zdrowia
Precyzja i skuteczność, która redukuje ryzyko powikłań śród i pooperacyjnych

PRECYZJA = BEZPIECZEŃSTWO


szybki powrót do normalnej aktywności zawodowej,
usuniecie cewnika 12 godzin po zabiegu,
dostęp endoskopowy przez cewkę tzn. bez ciecia powłok brzusznych,
po operacji odstawiamy leki na prostatę.

Czytaj dalej >>

Operacja prostaty w Szpitalu Specjalista

W Szpitalu Specjalista do wykonywania operacji prostaty wykorzystujemy nowoczesny laser Thulowy Cyber TM 200 firmy Quanta o mocy 200 W . Laser Thulowy emituje falę o długości 2010 nm doskonale sprawdza się do cięcia i waporyzacji tkanki prostaty. Fala o długości 2010 nm cechuje się dobrą koagulacją naczyń krwionośnych co skutkuje tym, że taka operacja prostaty jest prawie bezkrwawym zabiegiem. Taka długość fali ze względu na dużą absorpcję w środowisku wodnym jest znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta w porównaniu z dotychczas stosowaną 980 nm emitowaną przez laser Diodowy. Znacznie mniejsza głębokość penetracji w głąb tkanek zmniejsza dolegliwości pooperacyjne i zabezpiecza pacjenta przed powikłaniami śród i pooperacyjnymi. Znacznie większe bezpieczeństwo, duża skuteczność oraz mniejsze krwawienie podczas zabiegu zdecydowały, po kilku latach użytkowania lasera Diodowego, o nowej inwestycji i zakupie lasera Thulowego. Obecnie na świecie do operacji prostaty stosuje się głównie dwa rodzaje lasera: KTP oraz laser Thulowy.

Operacja prostaty przy pomocy lasera Thulowego jest tańsza od KTP (zielony laser) oraz pozwala na wycięcie znacznie większej ilości tkanki prostaty oraz zbadanie jej przez histopatologa celem wykluczenia zmian nowotworowych. Podczas zabiegu występuje niewielkie krwawienie, ponieważ w czasie cięcia tkanek stercza dochodzi do całkowitego zamknięcia naczyń przez waporyzację tkanek otaczających włókno. Płytka penetracja wiązki lasera w głąb tkanek, jedynie 0,2-0,5 mm, znacznie zmniejsza dolegliwości pooperacyjne zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo zabiegu. Po opisanej operacji prostaty do pęcherza moczowego wprowadzamy cewnik, który usuwamy następnego dnia rano, przed wypisaniem pacjenta do domu.

Dzięki temu pacjent po takiej operacji prostaty już następnego dnia samodzielnie oddaje mocz bez cewnika i może być 24 godziny po zabiegu wypisany do domu.

Obecnie wyróżniamy kilka typów przezcewkowych endoskopowych operacji prostaty wykorzystujących energię lasera do leczenia BPH:

  • ThuLEP – laserowa enukleacja prostaty
  • ThuVARP – laserowa resekcja prostaty
  • ThuVAP – laserowa waporyzacja prostaty
  • LVRP – laserowa waporesekcja prostaty

W ostatnim okresie wzrosło zainteresowanie laserową waporesekcją i enukleacją stercza ze względu na poszukiwanie metody, która mogłaby konkurować z TURP(przezcewkową elektroresekcją prostaty). LEP polega na nacięciu i enukleacji płata środkowego, a następnie obu płatów bocznych stercza i przemieszczeniu ich do wnętrza pęcherza moczowego. Wycięta tkanka jest następnie rozdrabniana we wnętrzu pęcherza moczowego za pomocą morceleratora i po tym odsysana do pojemnika, urządzenia ssącego.
Ogólny schemat takiej operacji prostaty przedstawia rycina 1.
Zabieg Laserowej Enukleacji Prostaty wymaga bogatego zaplecza sprzętowego. Oprócz lasera, resektoskopu lub cystoskopu laserowego ze stałym przepływe, potrzebny jest morcelerator z urządzeniem ssącym do ewakuacji wyciętych tkanek stercza. W Szpitalu Specjalista posiadamy nowoczesny zestaw endoskopowy do laserowej operacji prostaty wraz z morceleratorem Piranha firmy Richard Wolf oraz cyfrowy tor wizyjny z kamerą endoskopową HD pozwalający operować przy doskonałej widoczności podczas całej operacji. Materiał tkankowy uzyskany podczas operacji prostaty jest wysyłany do badania histopatologicznego do firmy Diagnostyka Olympus Consilio w Łodzi i oceniany przez grupę doświadczonych patologów.
Przed zabiegiem laserowej resekcji prostaty konieczna jest konsultacja kwalifikacyjna w Poradni Urologicznej Szpitala Specjalista. Po zabiegu operacyjnym pacjent pozostaje pod opieką naszych urologów.

RIRS (retrograde intra renal surgery)

Jest najnowsza metoda leczenia kamicy nerkowej. Dzięki postępowi technologicznym mamy do dyspozycji przyrządy pozwalające skutecznie usunąć złogi z nerki. Poprzez zastosowaniu giętkiego endoskopu jesteśmy w stanie dotrzeć do złogu w każdej lokalizacji w nerce. Zabieg taki przeprowadzany jest w sposób endoskopowy, bez konieczności cięc chirurgicznych a okres koniecznego leczenia szpitalnego maksymalnie krótki . Jest to alternatywa dla dotychczasowych metod leczenia tj. PCNL – znacznię większe ryzyko operacyjne oraz konieczność dłuższej hospitalizacji , czy ESWL ( kruszenie złogów przy pomocy ultradźwięków emitowanych zewnątrzustrojowo) – zdecydowanie większe ryzyko nawrotu, niedoszczetność zabiegu, konieczność wielokrotnego powtarzania procedury.


Korzyści z zabiegu RIRS to:


duża skuteczność w usuwaniu złogów ( możliwość skutecznego leczenia kamicy mnogiej tzn. licznych mniejszej wielkości kamieni zlokalizowanych w jednej nerce jak również jednoczasowe leczenie kamicy obu nerek)
małoinwazyjność zabiegu dzięki czemu pacjent jest krótko hospitalizowany
dodatkowa zastosowanie – u pacjentów onkologicznych – zarówno przy diagnostyce w przypadku podejrzeniu raka górnych dróg moczowych jaki i leczeniu dzięki czemu pacjent nie musi mieć usuwanej całej nerki
Szpital specjalista i poradnia urologiczna dojazd

Tu nas
znajdziecie

Szpital Specjalista sp. z o. o.


99-300 Kutno,
ul. 29 Listopada 37

KONTAKT