Zabiegi RIRS

RIRS – endoskopowa metoda leczenia kamicy nerkowej za pomocą giętkiego aparatu optycznego wprowadzonego do nerki przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód – bez naruszania ciągłości tkanek. Aparatem tym ocenia się wnętrze moczowodu oraz układ kielichowo- miedniczkowy nerki, gdzie potencjalnie może znajdować się złóg. Endoskop oprócz przekazywania obrazu wnętrza nerki, umożliwia także wprowadzenie dodatkowych przyrządów przystosowanych do kruszenia kamieni np. włókno laserowe.

Zabieg RIRS to zabieg kruszenia złogów wewnątrznerkowo co oznacza, że w trakcie zabiegu operator niszczy kamień energią lasera, która powoduje rozbicie go na bardzo drobne fragmenty. Następnie wydalane są one wraz z moczem.

Problemy z układem moczowym

Kamica nerkowa jest chorobą polegającą na odkładaniu się kamieni w układzie moczowym. Powstają one z filtrowanych przez nerki minerałów, które zlepiają się, następnie tworząc złogi. Jeśli są wystarczająco małe, często udaje się je wydalić, zanim problem stanie się poważniejszy. Czasem jednak złogi powiększają się i powodują bóle, wymuszając na chorym podjęcie leczenia.

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest nagły, przejmujący ból zwany kolką nerkową. Zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje w stronę pęcherza. Bywa na tyle silny, że może powodować utratę przytomności, a dodatkowo często towarzyszą mu również nudności, wymioty i wzdęcia. Innymi potencjalnymi objawami tego schorzenia są: pieczenie podczas oddawania moczu, ból w prąciu lub krwiomocz.

KONTAKT