Zabieg RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery).

RIRS to małoinwazyjny zabieg polegającym na inspekcji nerki przy pomocy miniaturowej giętkiej kamery (giętkiego uretero-renoskopu), wprowadzonej przez pęcherz moczowy bez potrzeby jakichkolwiek cięć skórnych. W trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko i wyłącznie naturalne otwory ludzkiego ciała, dlatego nie ma potrzeby wykonywania cięć a po zabiegu zakładania jakichkolwiek szwów.  

Zabieg RIRS wykonywany jest między innymi w celu usunięcia kamieni nerkowych. Z powodu niskiej inwazyjności i wysokiej efektywności, może być wykonywany u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą mieć wykonywanych alternatywnych zabiegów (ESWL, PCNL) lub też u których alternatywne zabiegi nie przyniosły oczekiwanego efektu.  

Kwalifikacje do zabiegu RIRS przeprowadza lekarza prowadzący, który na podstawie wielkości, ilości oraz umiejscowienia kamieni oceni czy i jak ta metoda może być u danego pacjenta efektywna.  Istnieje niewiele przeciwwskazań do zabiegu RIRS, którymi są niemożność znieczulenia pacjenta bądź niefortunne uwarunkowania anatomiczne, które w trakcie konsultacji przed zabiegiem ocenia nasz specjalista.   

W trakcie zabiegu RIRS operator przy użyciu miniaturowej kamery uzyskuje dostęp do wnętrza nerki. Dzięki użycia cyfrowego przetwornika sygnału jakość obrazu, który przekazywany jest do monitora zabiegowego jest doskonała. Następnie do nerki, poprzez endoskop, wprowadzane jest włókno lasera holmowego wysokiej mocy, którym rozdrabnia się części kamienia w pył lub też rozbija do mniejszych kawałków, które następnie przy użyciu giętkiego miniaturowego koszyczka usuwa się z nerki. Użycie lasera holmowego w trakcie RIRS pozwala nie tylko na bardzo efektywne, ale również na bardzo bezpieczne usunięcie kamienia, z racji na bardzo niską penetrację energii lasera do tkanek ludzkich.    

Z powodu wykorzystania przy technice RIRS dostępu anatomicznego bez potrzeby rozcinania tkanek, ryzyko krwawienia oraz uszkodzenia nerki oraz prowadzącego do niej moczowodu jest zmniejszone do minimum, natomiast ryzyko uszkodzenia innych, sąsiadujących narządów jest kompletnie zlikwidowane.  Dzięki postępowi technologicznemu, miniaturyzacji urządzeń oraz doświadczeniu naszego personelu w większości przypadków przebieg pooperacyjny po zabiegu RIRS jest całkowicie bezbolesny a pacjenci wracają do normalnych codziennych funkcji w ciągu 24-48 godzin. 

Szpital specjalista i poradnia urologiczna dojazd

Tu nas
znajdziecie

Szpital Specjalista sp. z o. o.


99-300 Kutno,
ul. 29 Listopada 37

KONTAKT